Ja cfare konsumohet per mengjes ne 25 vende te botes.

Ja cfare konsumohet per mengjes ne 25 vende te botes.

Dihet prej kohesh qe mengjesi eshte vakti me i rendesishem i dites, pasi marrim energji per te nisur aktivitetet ditore. Por jo e gjitha vendet e fillojne mengjes me te njejtin ushqim. Me poshte eshte nje liste se si e fillojne mengjesin ne disa vende te botes. 1- Nje...
Mjalti

Mjalti

Një nga ushqimet që do të gjeni brenda paketës së mëngjesit Mealbox është mjalti. Mjalti është i ëmbël, është në formën e një mase liquide dhe prodhohet nga bletët. Bletët shkojnë në cdo lule , mbledhin nektarin e tyre, dhe brenda në kosheret e tyre e ri-përpunojnë...
Djathi

Djathi

Djathi është një nga ushqimet me më shumë vlerë dhe është një burim i mirë proteinash, kalciumi, vitaminash dhe mineralesh. Përveçse është një paketë me vlera, djathi shpesh është shmangur, për shkak të yndyrës së tepërt që përmban, që mund të variojë nga 50 deri 85%...
Pse te konsumojne ullinj?

Pse te konsumojne ullinj?

Ullinjtë janë fruta të vegjel që rriten në pemën e ullirit (Olea europaea). Ullinj kane sasi te larte te vitaminës E dhe antioksidantë të tjere. Studimet tregojnë se ata janë të mirë për zemrën dhe mund të mbrojnë kundër osteoporozës dhe kancerit. Yndyrnat e...