Ja cfare konsumohet per mengjes ne 25 vende te botes.

Ja cfare konsumohet per mengjes ne 25 vende te botes.

Dihet prej kohesh qe mengjesi eshte vakti me i rendesishem i dites, pasi marrim energji per te nisur aktivitetet ditore. Por jo e gjitha vendet e fillojne mengjes me te njejtin ushqim. Me poshte eshte nje liste se si e fillojne mengjesin ne disa vende te botes. 1- Nje...
Mjalti

Mjalti

Një nga ushqimet që do të gjeni brenda paketës së mëngjesit Mealbox është mjalti. Mjalti është i ëmbël, është në formën e një mase liquide dhe prodhohet nga bletët. Bletët shkojnë në cdo lule , mbledhin nektarin e tyre, dhe brenda në kosheret e tyre e ri-përpunojnë...
Djathi

Djathi

Djathi është një nga ushqimet me më shumë vlerë dhe është një burim i mirë proteinash, kalciumi, vitaminash dhe mineralesh. Përveçse është një paketë me vlera, djathi shpesh është shmangur, për shkak të yndyrës së tepërt që përmban, që mund të variojë nga 50 deri 85%...
Pse te konsumojne ullinj?

Pse te konsumojne ullinj?

Ullinjtë janë fruta të vegjel që rriten në pemën e ullirit (Olea europaea). Ullinj kane sasi te larte te vitaminës E dhe antioksidantë të tjere. Studimet tregojnë se ata janë të mirë për zemrën dhe mund të mbrojnë kundër osteoporozës dhe kancerit. Yndyrnat e...
Mengjes i gatshem per femijet

Mengjes i gatshem per femijet

Mengjesi eshte vakti me shume i rendesishem per te gjithe, por sidomos per femijet. Pasi kalojne 8-12 ore pa ushqim gjate nates trupi ka nevoje per glukoze, qe eshte burimi kryesor i energjise. Mungesa e ushqimit ne mengjes ben qe truri dhe muskujt e trupit te mos...
Oferta e fundvitit

Oferta e fundvitit

Me rastin e festave te fundvitit Mealbox ju prezanton oferten e fundvitit:  Blini te pakten 5 kuti Mealbox dhe perfitoni 5 kuti te tjera. ( oferta perfitohet duke dorezuar kuponat tatimore per te vertetuar blerjen e produktit - mund te jete edhe me shume se nje kupon...
5 Rregulla per nje mengjes te shendetshem

5 Rregulla per nje mengjes te shendetshem

Një mëngjes i lehtë e i shijshëm shoqëruar me një kafe, është nisja më e mirë dhe më e këshillueshme për ditën.Shpesh herë studime të ndryshme kanë këshilluar të konsumojmë mëngjes patjetër, duke u shprehur se është vakti më i rëndësishëm i ditës. Madje kaq i...
11 përbërësit për një mëngjes të shëndetshëm

11 përbërësit për një mëngjes të shëndetshëm

Në këtë artikull do ju tregojmë se kush janë përbërësit e duhur me të cilin të përgatisni një vakt të shëndetshëm në mëngjes. 1. Tërshëra Tërshëra është një superushqim. Ndër përfitimet e këtij ushqimi ju kujtojmë se: – Ajo zvogëlon nivelin e kolesterolit dhe...
Disa këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Disa këshilla për një mëngjes të shëndetshëm

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm dhe ju për këtë duhet të bëni kujdes që të ushqeheni në kohën e duhur. Që të kemi një mëngjes të shëndetshëm është e rëndësishme të gatuajmë, duke mbajtur parasysh disa rregulla kryesore. Disa nga këto këshilla janë: Një mëngjes i...