Dihet prej kohesh qe mengjesi eshte vakti me i rendesishem i dites, pasi marrim energji per te nisur aktivitetet ditore.
Por jo e gjitha vendet e fillojne mengjes me te njejtin ushqim. Me poshte eshte nje liste se si e fillojne mengjesin ne disa vende te botes.


1- Nje mengjes i bollshem ne Turqi

2- Australi


Baza e mengjesit ne Australi jane dritherat ( ose buke me drithera )

3- Brazil


Ne Brazil do te gjeni per mengjes proshute, djath dhe bukë shërbyer së bashku me kafe dhe qumësht.

4- Kine


Ne Kine mengjesi ndryshon sipas rajoneve te vendit, po pergjithesisht eshte mengjes i lehte.

5- Zvicer


Zvicerianet e nisin diten me drithera, fruta te thata si dhe qumesht ose kos.

6- Pakistan


Ne Pakistan mengjesi eshte kryesisht me gjelle dhe fileto vici.

7- Kolumbi


Mengjesi ne Kolumbi permban veze dhe qumesht.

8- Indonezi


Ne Indonezi e nisin diten me veze dhe oriz, shpesh edhe me mish, ose fruta deti.

9- Gjermani


Gjermanet hane pak nga te gjitha, mengjesi i tyre permban gjalpe, djathe, buke, proshute, leng frutash, shpesh edhe cokokrem.

10- Kube


Ne Kube mjaftohen per mengjes me vetem nje makiato, pse jo edhe nje tost ndonjehere.

11- Angli


Nje mengjes tipik anglez ka veze te skuqura, proshute, kremvice, fasule.

12- Izrael


Ne Izrael preferojne te ashtuquajturen “shakshuka”, qe eshte nje pite e pjekur, e lyer me salce domate dhe 2 veze te skuqura siper.

13- France


Ne France mengjesi eshte nje briosh dhe nje fixhan kafe.

14- Filipine


Ne Filipine konsumojne nje panine, qe behet me miell, veze, sheqer edhe kripe, te cilen shpesh e zhysin ne qumesht.

15- Poloni


Njesoj si ne Gjermani, edhe polaket hane ne mengjes pak nga te gjitha.

16- India


“Idli wada” eshte mengjesi tradicional, qe perbehet nga oriz, supe, buke.

17- Itali


Shume italiane e nisin mengjesin e tyre me nje kapucino, pse jo edhe nje biskote.

18- Japoni


Ne Japoni mengjesi nuk eshte shume ndryshe nga vaktet e tjera, pergjithesisht permban oriz, peshk, fruta, embelsire.

19- Marok


Ne Marok mengjesi eshte i thjeshte, buke me recel, me djathe ose me gjalpe.

20- Skoci


I thjeshtë, por i shijshem, një mëngjes i mirë skocez është shpesh një tas me qull.

21- Korea e Jugut


Menyra me e mire per ta pershkruar eshte si nje omlete e bere si role, e cila shpesh permban edhe perime ose mish.

22- Portugali


Nje portugez shpesh e nis diten me nje kroasant, ose pak buke me djathe dhe gjalpe. Te shoqeruara me nje kafe te ngrohte.

23- Rusia


Mengjesi tradicional quhet “Sirniki” dhe jane petulla me djathe.

24- Meksike


Baza e nje mengjesi ne Meksike eshte veza e skuqur.

25- Amerike ( Usa )


Edhe ne USA mengjesi eshte i ndryshem nga shteti ne shtet, por baza eshte kryesisht veza dhe dritherat.


Ne ju sugjerojme qe te per mengjes te konsumoni paketen e mengjesit MEALBOX, pasi permban gjithcka qe duhet per te nisur diten plot energji. Brenda kutise do te gjeni djathe te bardhe, djathe kackavall, ullinj jeshil dhe te zinj, mjalte, gjalpe, cokorem, fruta te thata dhe recel.